ذکر روز چهارشنبه ::یا حی یا قیوم::

اخبار سالنامه مراقبه

IMAGE
سالنامه مراقبه 1393 منتشر شد
دوشنبه, 21 بهمن 1392
به نقل از روابط عمومی موسسه بهداشت معنوی - دبیر انجمن فرهنگی معنویت نوین، جناب حجت الاسلام و... ادامه مطلب...
IMAGE
سالنامه مراقبه 1392 منتشر شد
سه شنبه, 01 فروردين 1391
پس از پنج ماه تلاش و همکاری گروه سبک زندگی و گروه معنویت کاربردی انجمن فرهنگی معنویت نوین... ادامه مطلب...
IMAGE
نحوه استفاده از سالنامه
یکشنبه, 06 فروردين 1391
روح ما گنجینۀ بی­پایان استعدادهای معنوی و سرمایۀ عظیمی برای رشد و شکوفایی است. از سوی دیگر... ادامه مطلب...

حدیث

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

پس از پنج ماه تلاش و همکاری گروه سبک زندگی و گروه معنویت کاربردی انجمن فرهنگی معنویت نوین سالنامه مراقبه طراحی و منتشر شد. در یادداشت پشت جلد این سالنامه می­خوانیم: « این دفتر نقشۀ گنجی است که خداوند با دو دستش درون تو پنهان کرده و با مشتی خاک روی آن را پوشانده و با کمی زرق و برق و سرگرمی دنیایی، میدانی برای آزمونت گشوده است. اگر آن را مثل آیینه­ای در برابرت بگذاری و خودت را در آن خوب ببینی و اصلاح کنی، به درستی شناختی­اش، در غیر این صورت آن را بگذار و برو

 

 

در مقدمه این سالنامه اهداف و ضرورت مراقبه و نظرات حضرت امام خمینی و علامه طباطبایی دربارۀ مراقبه آمده است. «روح ما گنجینۀ بی­پایان استعدادهای معنوی و سرمایۀ عظیمی برای رشد و شکوفایی است. از سوی دیگر روح وجودی بسیار لطیف و حساس است، که با خطاکاری و غفلت و بی­توجهی، کم فروغ و بی­رمق می­شود. کلید بهره­مندی از این گنجینه و بکارگیری این سرمایه یک چیز است. راز بزرگی که بزرگان تاریخ بشریت به آن دست یافتند و توانستند به اوج شکوه و شکوفایی برسند. راز بزرگ و کلید طلایی دست یابی به گنج درون، «مراقبه» است.»

 

 

در بخش دیگری از مقدمه آمده است: « هوشیاری و ورزیدگی در مراقبه به ما این توانایی را می­دهد، که از آغاز مانع ورود و نفوذ ویروس­های معنوی به قلب­مان شویم و زمینه را برای بارش بی­دریغ لطف خدا و نور بی­پایان­ش آماده نگهداریم. مراقبه یعنی همواره به یاد خدا بودن و از گناه فاصله گرفتن. مراقبه راز بزرگی است که یک قطره هنگام پیوستن به دریا آن را می­فهمد

قطره دریاست اگر با دریاست              ورنه او قطره و دریا، دریاست

...سالنامه مراقبه ابزاری است برای کسانی که می­خواهند، به خودشان بپردازند و مسیر خودشناسی و خودسازی را بپویند. اين تقويم صرفا نمايانگر روزها و رویدادهاي سال نيست، طوري طراحي شده است كه هميشه و در همه جا همراه باشد و چراغی را در تاریکی­های غفلت روشن کند.»

در صفحات روزانۀ سالنامه مراقبه جداولی برای محاسبه اعمال نیک و بد و سطرهایی برای مشارطۀ صبح گاهی و بازنگری اعمال در هر شب است. این سالنامه بر اساس ایام ویژه شش دورۀ چهل روزه را به منظور عزم و تلاش برای ترک گناهان و تغییر رفتار و اصلاح اخلاق ارائه می­دهد. که شیوۀ استفاده از آنها به سادگی در مقدمه توضیح داده شده است.

به علت اینکه این برنامه های عملی ممکن است پس از مدتی به سستی اراده مبتلا شود، سایت پشتیبان کاربران این سالنامه طراحی شده است تا با ارائۀ بیانات اساتید اخلاق و بیان نظرات کاربران استفاده از این سالنامه را به یک حرکت و عزم جمعی در میان علاقه مندان تبدیل کند. به همین علت در مقدمه سالنامه از کاربران دعوت شده است که با سایت morhgbe.ir  در ارتباط باشند و در ضمن استفاده از مطالب آن کاربران دیگر این سالنامه را با بیان نظرات و تجربه­های معنوی خود در استفاده از این سالنامه همراهی کنند. فضای گرم و معنوی گفتگو و اشتراک تجربیات در این سایت می­تواند به کسانی که عزم شان تضعیف شده کمک کند و به آنان که همچنان با اراده مسیر خودسازی را می­پویند، نیروی بیشتری ببخشد.

این سالنامه اولین محصولی است که از سوی انجمن معنویت نوین ارائه می­شود. این انجمن با مأموریت نوآوری در ارائه معنویت اسلامی تأسیس شده است.

سایت انجمن معنویت نوین